Тепла підлога своїми руками

Подумуєте зробити теплу підлогу своїми руками? Тоді ви потрапили за адресою! У цій статті ви знайдете докладну інструкцію з описом самостійного монтажу.

В останні роки, економне використання ресурсів стає одним з головних завдань будь-якого грамотного господаря. Водяна тепла підлога в цьому сенсі — ідеальний варіант, тому по-перше його монтаж можна здійснити своїми руками, вивчивши пристрій і купивши необхідні матеріали, а по-друге, мати в будинку тепла підлога не тільки вигідно, але й приємно.
Звичайно, в тому випадку коли є достатньо коштів, краще не обмежуватися використанням своїх власних сил і найняти фахівців для роботи. Професіонали завжди все зроблять набагато швидше і правильніше. Але коли криза настає у всіх сферах, а тепла підлога все-таки хочеться зробити, то цілком все можна зробити своїми силами. Для початку слід вивчити пристрій теплої водяної підлоги, підготувати обладнання і труби. Але про все по порядку.

Переваги та недоліки

До переваги таких підлог можна віднести їх відносну економічність. Адже в більшості випадків, для роботи цієї системи будуть використовуватися повноцінні нагрівальні котли, ККД яких набагато вища систем електричної теплої підлоги.

До того ж, якщо використовувати теплу підлогу по всій площі будинку або квартири, він буде працювати як основний або додатковий елемент опалювальної системи. Таким чином, водяна підлога робить підлогове покриття не тільки приємним і теплим на дотик, але і в якійсь мірі обігріває будинок.

Недоліки тут теж є, але вони скоріше відносяться не до експлуатаційних якостей, а до економічних. Адже середня вартість матеріалів для водяної підлоги становить близько 1500 рублів за 1 квадратний метр. Це без урахування робіт.

Якщо замовляти монтаж підлоги «під ключ», то ціна квадратного метра зросте до 2000-3000 рублів за кв.м. Саме тому наша стаття як не можна до речі допоможе вам заощадити досить серйозну суму грошей, адже всі роботи можна зробити цілком якісно своїми руками.

Що необхідно купити заздалегідь:

Залежно від варіантів, запропонованих в сантехнічних магазинах або на будівельних ринках, комплектуючі можуть не значно відрізнятися, але в цілому, для влаштування такої підлоги необхідні:

Спеціальні труби для теплої водяної підлоги. В середньому, на 1 кв.м. приміщення вам буде потрібно 6-7 метрів труби .;
Колектор;
Щиток для колектора. Технологія вимагає розміщувати колектор в зручному та доступному місці, тому вибирайте варіанти по естетичніше;
Деякі індивідуальні комплектуючі, залежно від пристрою колектора;
Арматурна сітка і матеріали для стяжки і монтажу (не знадобиться якщо труби укладаються під ламінат або дерев’яні підлоги);
Пластикові хомути;
Мається на увазі, що у вас вже є робочий котел, з можливістю підключення до нього труб теплої водяної підлоги.
Про види труб
Труби для теплої водяної підлоги зазвичай бувають двох видів: металопластикові та ПВХ труби. Ми розглядаємо тільки металопластикові труби, тому працювати з ними простіше, вони легко гнутися і надають будь-яку форму, а також найбільш прийнятні за ціною. Але не варто плутати їх з трубами для водопроводу, для теплої підлоги використовуються трохи інші технології і властивості.

Пристрій теплої водяної підлоги

Пристрій теплої водяної підлоги

Можна виділити три різновиди водяного статі:

Тепла підлога з бетонною стяжкою зверху, дивіться схему нижче.
Настильний водяна підлога без стяжки, з використанням паркету, плитки або лінолеуму. Ці покриття укладаються на алюмінієві пласти через спеціальну прокладку з картону або поліетилену.
Дерев’яний водяна підлога, де основою є стару підлогу з дерев’яних перекриттів.

Якщо розглядати коротко, то водяна підлога формується з теплоізоляції, металопластикових труб, кріплення, колекторів з фітингами для підключення до системи опалення та для здійснення роботи насоса для циркуляції води в системі.
Крім цього, якщо система монтується у ванній кімнаті, потрібно заздалегідь зробити гідроізоляцію.

Варто розраховувати на те, що після закінчення всіх робіт, стать підніметься приблизно на 6-7 сантиметрів.
Кілька слів про котлі
Котли для теплої водяної підлоги
Котли можуть бути будь-якого типу, але з умовою роботи на низьких температурах

Який котел потрібен для системи теплих водяних підлог? — У принципі підійде будь котел, але варто обмовитися про деякі нюанси.

Потрібно вибирати такий котел, який здатний працювати на досить низьких температурах: 30-40о C. Обумовлено це простий причиною — при високих температурах роботи нагрівального котла, підлога стає занадто гарячим, щоб комфортно по ньому ходити. Тому при виборі варто звернути увагу саме на параметр діапазону робочих температур.

В цілому підійдуть для нашої системи класичні газові котли, двоконтурні, дров’яні \ вугільні, електрично і т.д. Найпростіше буде з газовими котлами, що мають сучасну електронну начинку, яка буде підтримувати роботу всієї системи і температуру автоматично.

Монтаж теплої водяної підлоги

Давайте розглянемо технологію монтажу підлоги під бетонну стяжку. Цю роботу цілком можна здійснити своїми руками, головне діяти за наміченим планом. Але про все по порядку.Монтаж теплої водяної підлоги
Погляньте на картинку. Пристрій всієї системи досить елементарно: до нагрівального котла за допомогою труб підключаються колектори. Один колектор для прийому гарячої води з котла, другий колектор для віддачі остигнула води назад (все як у класичній системі опалення). На малюнку ще представлені такі елементи як розширювальний бачок, манометр і електронасос: ці елементи безпосередньо не відносяться до пристрою водяної теплої підлоги, це скоріше елементи котла, адже в деяких випадках їх може і не бути (наприклад при використанні двоконтурного котла, в якому всі обладнання приховано в одному блоці).

Тобто якщо говорити коротко, щоб провести монтаж теплої водяної підлоги, нам потрібно грамотно укласти труби, підключити їх до колектора, і безпосередньо колектор підключити до опалювальної системи вашого будинку або квартири.

Спочатку варто визначитися з місцем розташування колектора, і можливо заздалегідь встановити для нього спеціальну «коробку». Такий щиток потрібен для зручного управління теплим водяним підлогою.
У приміщенні, де планується укладання теплої підлоги необхідно зробити розмітку оброблюваної площі. Бажано це робити за спеціальними секторам до 40 см2, щоб при цьому враховувати температурні розширення стяжки за рахунок нагрівання.

Розрахунок водяного статі простіше виробляти на звичайному зошитовому листі «в клітинку». Намалюйте в масштабі всі труби в приміщенні, це допоможе точно розрахувати необхідну кількість матеріалів і труб. Система водяного підлоги повинна бути ретельно прорахована.

У зовнішніх стін квартири або будинку, варто зробити відступ побільше чи крок труби збільшити, тому в цих місцях система буде найменш ефективна. Також варто заздалегідь подумати, де і яка меблі буде встановлена, адже погодьтеся, немає ніякого сенсу обігрівати підлогу під диваном або кухонним гарнітуром. Правильним плануванням ви можете заощадити значну частину коштів на ремонт.

Але давайте приступимо до монтажу. Першим етапом є прокладка теплоізоляції: пінопласт, пенополістріол або ж Піноплекс. Саме ці матеріали перешкоджають тепловим втратам в приміщенні, і все необхідне тепло піде вгору. Причому потрібно вибирати теплоізоляцію з фольгованої поверхнею.

Трохи йдучи від теми: зараз в спеціалізованих магазинах можна знайти спеціальні утеплювачі з полістиролу, які мають форму конструктора і відповідно «канавки» для прокладки труб. Це може спростити монтаж, але відчутно додасть витрат. Що вибрати — вирішувати вам.

Важливо! Теплоізоляція при монтажі теплих підлог обов’язкова, тому що без неї витрати на обігрів зростуть значно.

Далі, по периметру всього приміщення, а також уздовж стін і між виділеними секторами слід прокласти демпферну стрічку (продається в будь-якому будівельному магазині). Вона дозволити компенсувати теплове розширення, яке відбувається в бетонному стягуванні.
Демпферна стрічка використовується в основному для стяжки підлоги і потрібна для компенсації температурного розширення стяжки. За технологією, при монтажі теплої водяної підлоги її застосування обов’язково.
Після цього слід покласти арматурну сітку, до якої будуть кріпитися труби теплої водяної підлоги. Як сітка укладена, починається прокладання труб. Найчастіше труби укладають змійкою, подвійний змійкою, спіраллю зі зміщеним центом. Про те, як можна укласти труби теплої водяної підлоги можна подивитися на фото і відео на цій сторінці.

Труби прикріплюються до арматурної сітки за схемою з використанням пластикових хомутів із кроком в один метр.
При цьому не потрібно сильно прикріплювати труби до арматури, тому що вони можуть під впливом теплої води значно розширюватися в розмірі. А при щільному прикріпленні можуть деформуватися. Не затягуйте сильно хомути.
Не варто забувати і про те, що крок укладання труб для водяної підлоги повинен бути від 10 до 40 сантиметрів. А відстань від труби до найближчої стіни не менше 8 см.

Подключение труб к коллектору

Коли труби теплої підлоги укладені по всьому периметру, настав час підключити їх до колектора. У колекторі під’єднуємо початок труби до виходу теплої води, а кінець труби до поворотного отвору для охолодженої води. Труби закріплюємо за допомогою спеціальних гайок колектора.

Приблизна довжина кожного контуру повинна бути від 50-60 метрів, залежно від потужності вашої опалювальної системи. Якщо метраж труби наближається до порогу, краще почати інший контур. Дізнатися оптимальну довжину контура можна вивчивши інструкцію до вашого опалювального котла.

Важливо, щоб труби після монтажу не піддавалися фізичним навантаженням, тому закріплюємо їх і ховаємо від випадкових ударів.

Кінець труби слід під’єднати до поворотного колектора. Всі ці дії ви можете бачити на відео внизу сторінки.

Якщо труба проходить поруч з деформаційних швом, на неї слід одягати гофровану трубку.

Як тільки всі роботи з монтажу будуть закінчені, необхідно буде перевірити працездатність підлоги до стяжки підлоги бетоном (опресовування).

Для цього потрібно включити котел на повну його потужність. У труби надійде вода під певним тиском, який перевищує звичайне в півтора рази. Під час цього тестового запуску ретельно перевірте кожне з’єднання, кожен метр труби, подивіться чи не пошкоджена труба під тиском хомутамі.Опрессовка повинна тривати не менше двох годин.

І на завершення слід лише зробити рівну стяжку підлоги із застосуванням спеціальних сумішей, які використовуються для теплих підлог. При цьому підлога підніметься приблизно на 7 см. Під час заливання підлоги, в трубах повинна циркулювати вода (холодна) під робочим тиском. Варто пам’ятати, що товщина стяжки над трубами повинна бути близько 30мм.

Після висихання стяжки, можна приступати до самостійної укладанні плитки на підлогу. Читайте про це докладніше на відповідній сторінці.

Якщо підлога укладається під ламінат або дерев’яна підлога, труби прокладаються під лагами, без стяжки. У випадку з ламінатом, на лаги настеляються листи фанери або ОСБ плити, і в них робляться невеликі отвори для кращої передачі тепла.

У деяких випадках смонтріровать таку систему простіше без стяжки, на лагах. Це допустимо, але експерти все таки рекомендують використовувати стяжку як обов’язковий етап монтажу, тому в цьому випадку вся система прослужить довше, і буде працювати ефективніше.

Укладання чистового підлогового покриття

Коли стяжка підлоги висохла, або монтаж по лагам зроблений і обпресувати, можна приступати до чистового підлогового покриття.

На що тут звернути увагу:
Ідеально для теплої підлоги підходить керамічна плитка, укладена на стяжку. Але зі зрозумілих причин її не вклалися по всій площі будинку.
Якщо теплі водяні підлоги монтувалися під дерев’яна підлога (на лаги), то зверху потрібно закріпити в якості чорнової підлоги листи фанери або ОСБ. Для кращого ефекту від системи, в дерев’яних підлогах можна просвердлити отвори, щоб тепле повітря краще виходив з під підлоги.
Матеріали для підлоги можна використовувати практично будь-які. Але варто купувати тільки призначені для теплої підлоги покриття, в іншому випадку, при нагріванні матеріали будуть випаровувати шкідливі речовини. Тому вибирайте лінолеум, ламінат або кофролін, тільки з високим класом екологічності та спеціально розробленим для теплих підлог.
Плитка укладається прямо на стяжку, без будь-яких особливостей.
Як бачите, змонтувати тепла водяна підлога своїми руками складно, але цілком реально, якщо підійти до справи відповідально. Запорука успіху — правильний розрахунок і неспішні покрокові дії, які зрештою доведуть справу до кінця.

Добавить комментарий