Стяжка підлоги

Стяжка підлоги

Що ж таке стяжка підлоги? Це шар, який служить основою для підлогового покриття, якщо говорити простою мовою. Він необхідний для ідеального вирівнювання підлоги і додання певної жорсткості його поверхні, потрібного ухилу і приховування інженерних комунікацій.

Але іноді стяжки можуть бути і фінішної поверхнею, як у технічних приміщеннях. Можна сказати, що стяжка — це проміжний шар підлог між чистовим покриттям і підставою. І чим якісніше і професійніше він виконаний — тим довговічніше буде сам підлогу.

Тому стяжки підлоги бувають різними за способом зчеплення з перекриттям, за способом укладання та складом. Зараз ми розглянемо докладніше, ніж вони один від одного відрізняються і для якого підлогового покриття що краще.
Види стяжок за способом зчеплення
Отже, стяжки по тому, як саме вони з’єднуються з фундаментної плитою або плитою перекриття, бувають пов’язаними, на роздільному шарі і плаваючими. Про кожну — докладніше.

Пов’язана стяжка підлоги

Ця стяжка кладеться прямо на робочу поверхню і за рахунок адгезії з нею скріплюється. Між шаром і підлогою немає ні гідро, ні теплоізоляції.

Стяжку, намертво зчеплену з підлогою, роблять у таких випадках: коли можливості підняти рівень підлог немає — інакше двері потім не будуть закриватися або стелю стане занадто низьким; коли стяжка повинна бути дуже легкою; коли підстава — ідеальне; коли площа стяжки занадто велика.

В основному, монолітна сцепленная стяжка ідеально підходить для тих приміщень, де будуть стояти масивні предмети меблів і апаратура, перегородки або об’єкти складу. Це — важка стяжка, квадратний метр якої важить до 150 кг.
Влаштовуючи таку стяжку пам’ятайте: підлогові маяки не ставлять на підставу, а «підвішують» на шматки твердого розчину або саморізи. Потім ці рейки так і залишаються в тілі стяжки. Ось сам процес виготовлення такої стяжки:
Стяжка підлоги

Стяжка на роздільному шарі

У цьому випадку стяжка відділяється від нижнього шару теплоізоляцією або гідроізоляцією, але при цьому зі стінами приміщень вона не стикається. Так, теплоізоляція під стяжку кладеться для того, щоб зменшити втрати тепла.
Складається вона зазвичай з жорстких мінеральних плит, товщина яких становить від 30 до 90 мм — тут уже все залежить від тепловтрат приміщення і режиму його опалення. Так, для першого поверху приватного будинку достатньо і 30 мм товщини, а для цокольних поверхів вже необхідно 90 мм. Нерідко в якості ізолятора під стяжку сьогодні застосовують пінопластові плити з фольгою.
Головне завдання такої гідроізоляції — захищати весь пиріг стяжки від вологи. Стяжка з гідроізоляційним шаром незамінна для облаштування підлоги в ванних кімнатах, санвузлі, підвалі, мансарді під дахом і підлогах перших поверхів. Ось докладний майстер-клас:
Стяжка підлоги Плаваюча стяжка підлоги

Плаваюча стяжка так називається через те, що знаходиться на деякій подушці з ізоляційного шару, тепло-, звуко- або гідро-. Цей вид стяжки підходить тільки для ламінату, лінолеуму і паркетної дошки. А ось для паркету — вже немає.

Плаваюча стяжка найбільш актуальна тоді, коли ваш підлогу необхідно утеплити або ви плануєте поставити хорошу звукоізоляцію.

Загалом же, плаваюча стяжка незамінна для таких приміщень: в яких в силу різних причин неможливо якісно підготувати підставу або його важко знепилити, наприклад; де укладаються теплі підлоги; в квартирах поверхового будинку, де життєво важливо гидроизолировать, теплоизолировать і звукоизолировать підлогу; де високий ризик утворення тріщин; де стяжку потрібно зробити швидко і недорого.

Але врахуйте, якщо для пристрою плаваючої стяжки ви будете використовувати додатково пластифікатори, тоді саму стяжку потрібно буде обов’язково армувати. А роблячи стяжку на електричний підлогу, обов’язково під неї потрібно покласти теплоізолятор — щоб не гріти нижній поверх.

І, нарешті, плаваюча стяжка рідко дає тріщини — адже вона не зчеплена намертво з самим підставою, і її не «водить». Що стосується її пристрою, така стяжка обов’язково відділяється від стін ізоляцією — це дозволяє уникнути зайвих напружень в конструкції будівлі.

І особливо це важливо, якщо ви облаштовуєте тепла підлога — у нього значний коефіцієнт температурного розширення. Крім того, демпферна стрічка, яка зазвичай використовується в якості такої ізоляції, дозволяє набагато більше знизити втрати тепла через стіни.Стяжка підлоги
До слова, досвідчені будівельники не клеять окремо демферную стрічку на стіни — а споруджують її з заходу плівки (до 20 см). Надлишки плівки потім не складно обрізати.

Відзначимо також, що навіть стяжку на одній тільки поліетиленовій плівці теж називають «плаваючою», тому без такою вона вже веде себе по-іншому. І ще порада — влаштовуючи плаваючу стяжку, не переборщіть з водою — вона буде інтенсивно виходити на поверхню, розбавляючи тим самим цементне молочко. А це послабить жорсткість.

Види стяжок за способом їх укладання

Отже, у кожному випадку і для різних підлогових покриттів стяжку роблять або суцільну, або самовирівнюються, або напівсуху. Давайте розберемося, що і навіщо.

Хмарно стяжка

Цю стяжку роблять вручну, а потім ретельно вирівнюють її спеціальним інструментом. Все досить просто: суміш заважайте в гравітаційної мішалці.
Воду додавайте до тих пір, поки ви не почуєте характерне «плюханьем» розчину. Заливаючи стяжку, зверніть увагу: якщо поверх виступила вода — значить, її було занадто багато, і усадка буде значною.
Підсумок: тріщини. Тут тільки що приготовлену суміш розливають по всій підставі і розрівнюють спеціальним інструментом. Поверхня стяжки застигає швидко, рівно і добре зчеплена з несучим підставою.
Стяжка підлоги
Напівсуха стяжка

Напівсухий метод пристрою стяжки потроху витісняє класичний рідкий. А все тому, що така стяжка не вимагає додаткового вирівнювання спеціальними наливними підлогами і сам по собі процес не складний.

Цю стяжку зазвичай влаштовують з метою здешевлення загального процесу. Тут можна добре заощадити на витратних матеріалів або на кількості води заради швидкого висихання. А для того, щоб така стяжка була міцною, в неї додаються спеціальні полімерні склади, що прискорюють процеси адгезії і поліпшують кінцеву якість стяжки.

У напівсухий стяжки є теж чимало цінних переваг: здатність витримати значні навантаження; ідеально рівна поверхня;

  • мінімальний ризик появи тріщин;
    можливість легко обладнати тепла підлога;
    мінімальні витрати і відмінне підсумкове якість.

Цю стяжку ще називають сухою, адже вирівнювання підлоги в цьому випадку відбувається за рахунок сипучого матеріалу (зазвичай керамзитового щебеню) і укладання міцних плит. Сам процес:Напівсуха стяжка
Самовирівнююча стяжка підлоги

Ця стяжка володіє складом більшої плинності. Наносять її на герметичну основу, і під своєю власною вагою вона створює ідеально рівну поверхню. Більш докладно — на фотоінстукціі:Самовирівнююча стяжка підлоги

Збірна стяжка

Сучасні збірні стяжки — це готові до укладання елементи. Монтують їх з великорозмірних плит: фанери, ДВП, ДСП, ГВЛ і подібних їм. По своїй вазі вони досить легкі, а тому влаштувати таку стяжку може навіть одна людина.

Причому «мокрих» процесів тут уже немає, а тому в цей же день можна приступати до укладання лицьового підлогового покриття. Однак підходить збірна стяжка далеко не для всіх статей. Тут є важливий момент: якщо суху стяжку вам буде влаштовувати будівельна бригада, тоді заздалегідь чітко обговоріть з ними, якими будуть допустимі відхилення.

Так, для укладання ламінату така похибка повинна бути не більше 2 мм! Але, якщо відповідальність робоча бригада візьме на себе, або ж ви робите таку стяжку своїми руками і впевнені у своїй майстерності — вперед!

Також, варто відзначити, що суха стяжка влаштовується там, де не можна, щоб з основою контактувала вода (а саме водою розбавляється цемент при облаштуванні інших видів стяжки). Можна сказати, така збірна конструкція тільки умовно називається стяжкою, адже вона являє собою обрешітку із самими різними матеріалами наповнення і покриття.

У якості останнього зазвичай йдуть обрізні або шпунтовані дошки, ДСП, ЦСП, OSB або сучасні насипні підлоги, як «Кнауф». Лаги регулюються так, щоб підлогу вийшов ідеально рівним. І суха стяжка з плит ДСП складається з двох шарів, причому другий з’єднаний з першим клеєм ПВА і саморізами.

Причому останнім плити ДСП для сухої стяжки стають все більш і більш популярними — і навіть більш затребуваними, як і ГВЛ. Вони екологічні і міцні, і єдиний їх мінус — це пил при різанні і відчутну вагу.

Варто зауважити, що збірні підлоги мають приблизно однакову кількість прихильників і супротивників по всьому світу. Так, суха стяжка підлоги відмінно підходить і для бетонних підлог, і для земляних, і для плит-порожнеч. Навіть на дерев’яні дошки після деяких доробок можна влаштувати стяжку за такою технологією.

Чорнові підлоги по сухій стягуванні виходять міцними, теплими, не руйнуються, що не порошать, не бояться ні вологи, ні вогню, володіють чудовою звукоізоляцією і досить міцні. Для плитки, ковроліну, лінолеуму, паркету і паркетної дошки — чудове підставу!

Ось ще один плюс сучасних збірних підлог — у разі неправильного укладання ви легко їх розберете заново, а ось демонтаж цементної стяжки — справа вкрай трудомістка і недешева. Подивіться, як виглядає процес влаштування сухої збірної стяжки:

Збірна стяжка

І відзначимо ще один важливий момент: збірну стяжку можна без перебільшення назвати самою звукоізолюючою з усіх перерахованих. І вся справа в її структурі.

Справа в тому, що однорідний тонкий шар для звуку — чудовий провідник, а ось багатошаровий підлога з матеріалами, що володіють різною щільністю — ось це вже перепона. Причому менша щільність самих шарів — тим краще.

Так, пінопласт, спінений поліетилен, і та ж мінеральна вата поглинають звук майже повністю. А тому, якщо ваші сусіди знизу постійно скаржаться на шум з вашої квартири, або ж ви вибираєте підлогу в дитячу кімнату, збірна стяжка — кращий вибір.

Але враховуйте, що збірну стяжку в квартирі не першого поверху робити складно. Гіпсоволокнисті, цементостружечние, деревостружкові та гіпсокартонні плити зовсім незручно піднімати на верхні поверхи.

Зате в приватному будинку посеред зими їх зручно використовувати і вони легко збираються на саморізи, тоді як інший вид стяжки при мінусовій температурі вже не організувати.

І, нарешті, збірна стяжка ніколи не облаштовується там, де є підвищена вологість. І, як б не запевняли виробники, що такі плити не бояться вологи — це не так.

Види стяжок за складом матеріалу

Стяжки також бувають різними по тому, з яких матеріалів вони виготовлені. Саме від цього залежить їх міцність, якість та інші важливі характеристики. Приміром, згідно СНіПам, стяжка з асфальтобетону може бути тільки під штучним шпунтованими паркетом.

Цементно-піщана стяжка

Серед будівельників існує думка, що поки краще звичайної цементно-піщаної стяжки нічого не придумано. Вона довговічна, зрозуміла за технологією і підходить майже під всі види покриттів. Під таку стяжку бажано класти гідро- і шумоізоляцію.

Вона ніколи не пропустить воду вниз — така її структура. Але в процесі самого її пристрою досить небезпечна ситуація, коли вода з розчину всмоктується в плиту перекриття — в квартирі поверхом нижче доведеться робити ремонт. Ось чому для житлових багатоповерхових будинків можна робити стяжку тільки по напівсухий або сухий технології.

Так, правильно робити цементну стяжку вміють не багато, а тому нерідко можна бачити грубі порушення технологій. Така стяжка вже не придатна для використання, адже тріщини і повітряні бульбашки — це не косметичний дефект, а вірна гарантія того, що будь-яке підлогове покриття проживе не довго.

Демонтаж бракованої стяжки коштує дорого. Тому при пристрої такої стяжки важливо повністю виключити можливість помісного відсмоктування води (через інші матеріали).

Інакше це призведе до нерівномірного висихання поверхні, внутрішнім напруженням, і, як наслідок, розтріскування. Ось чому під цементно-піщану стяжку майже часто кладуть підкладку з ЕПП — чудовий шумоізолятор і захист від води.

А ще цементно-піщану стяжку досить проблематично робити в місті — там складно знайти чистий просіяний пісок. Крім того, від цементу утворюється купа пилу, та й нести його на другий-п’ятий поверх досить важко.

Гіпсова стяжка

Цей вид стяжки сьогодні також популярний. Адже гіпс, на відміну від цементу, абсолютно екологічний. Завдяки цьому матеріалу куди легше забезпечити потрібну вологість і температуру в приміщенні, що для житлового будинку — те, що потрібно. Промислова стяжка Тут вже застосовуються марки бетону з особливою міцністю, обов’язково армування та спеціальні заходи для запобігання тріщин.

Адже промислова експлуатація підлог — це завжди великі навантаження, як статичні, так і динамічні, що падають важкі предмети і часом серйозне абразивну дію. При виробництві промислової стяжки підлоги також застосовується технологія з розділення плит — це необхідно для того, щоб не допустити появу тріщин при значних навантаженнях.

Промислову стяжку також обробляють спеціальними просоченнями для додання додаткової міцності та хімічної стійкості. Що стосується арматурної сітки, яка служить для посилення бетонної стяжки, то її використовують один раз або два — «подвійне армування». Подивіться таку фотоінструкцію:

Гіпсова стяжка
Стяжка з пластифікаторами

Сьогодні нерідко в бетонну стяжку додають спеціальні пластифікатори. Вони збільшують рівень теплопровідності і міцності, зменшують поверхневий натяг води і сприяють збільшенню об’ємної маси покриття.

Кількість пластифікатора — 10% від маси чистого цементу. Але врахуйте, що пластифікатори, особливо другої групи ефективності, при граничних дозуваннях заважають цементу схоплюватися і тверднути. Особливо це стосується тих, які містять лігносульфонати або їх модифікації. Це означає, що роботи по стяжці можуть затягнутися надовго, а кінцева міцність вийде на 20% меншою.

А загалом пластифікатори в стягуванні хороші тим, що дозволяють використовувати менше води, покращують зчіплюваність стяжки з основою і сама маса виходить пластичнее, її легше класти. В якості пластифікатора будівельники нерідко беруть звичайний клей ПВА — по 150 г на відро цементу.

Напівсуха стяжка з фіброволокном

Ця цементно-піщана стяжка виконується по напівсухий технології, але вже із застосуванням синтетичного фіброволокна. Для цього вам потрібні будуть механічні змішувачі, в які і додаються волокна із пластику або металу. Вони необхідні для додання стягуванню міцності — вищою або аналогічної залізобетону. Ось як виглядає сам процес:Напівсуха стяжка з фіброволокном
Види стяжок за призначенням

Також за своїм призначенням стяжки ділять на вирівнюють і виравнівающе-теплоізоляційні. Так, перший вид влаштовується тільки для того, щоб надати основи потрібні параметри: рівність, висоту і певний ухил (він може бути і дорівнює нулю). Другий вид, крім своєї первинної функції, виконує ще й вторинну — створює ефект теплоізоляції приміщення.

Тепер ви розумієте, чому не можна сказати, яка саме стяжка краще — кожен вид існує для певних вимог до підлоги. Тому, вибираючи, виходите з того, яким буде підлогове покриття, розрахуйте майбутні навантаження, припустімо вологість і температурні зміни приміщення, можливість подальшого ремонту та вимоги до екологічності (наприклад, якщо мова йде про дитячу кімнату).

Вибрали? А тепер вивчайте на нашому сайті, як зробити потрібний вам варіант стяжки своїми руками!

Добавить комментарий