Каміни своїми руками

каміни своїми руками

Камін протягом багатьох століть вважається важливим символом домашнього комфорту і затишку, з допомогою якого в будинку створюється неповторна атмосфера щастя і спокою. Мрія зимовим вечором посидіти біля каміна, поспілкуватися з друзями та близькими в затишній обстановці опановує багатьма власниками власного заміського будинку.

Крім цього, камін — це практичний і ефектний елемент інтер’єру, який прикрасить і зігріє кімнату, в якій він встановлений. Переваг у цього опалювального елемента багато, однак, перед тим, як побудувати камін своїми руками, необхідно правильно спроектувати, оцінити свої фінансові можливості (вартість спорудження каміна), свій рівень загальнобудівельною підготовки і інші важливі нюанси.

Основні складові вартості каміна:

тип каміна і його обробка,
висота стелі в приміщенні і загальна кількість поверхів у будинку,
матеріал фасадних стін будинку, необхідність додаткової ізоляції,
матеріал підлоги в приміщенні,
особливості будови фундаменту будівлі,
місце розташування об’єкта (кліматичні особливості).
Орієнтовно, комплексний монтаж каміна з цегли з облицюванням натуральним каменем і повним оснащенням, з діаметром труби 200-260 см в невеликому двоповерховому будинку складе від 50 000 рублів. Для того, щоб побудувати камін в будинку, необхідно розглянути основні етапи цього процесу.

Пристрій каміна

Пристрій каміна складається з головних вузлів — топки і димаря. Топка – це найважливіша частина каміна, його серце, яке забезпечує його функціонування. Димар більше схожий на дихальну систему, яка забезпечує циркуляцію кисню і збагачує ним палаюче полум’я.

Перелік інших важливих елементів каміна:

нагрівальний прилад,
димозбірник,
засувка, яка розташована під колосникових гратами в нижній частині топки, куди падає зола після згоряння палива,
зольник,
решітки колосникові,
футеровка – внутрішній облицювальний шар каміна з стійкого вогнетривкої та теплоізоляційного матеріалу,
система примусової конвекції,
відсікач вогню,
захисні дверцята.

Пристрій каміна (приклад)

Пристрій каміна (приклад)

Зовнішнє пристрій каміна включає портал і облицювання. Портал – це декоративне оформлення камінної топки, яке визначає зовнішній стиль всього виробу. Облицювання каміна – це фінішна обробка, визначає його зовнішній вигляд.

Вибір місця і розрахунки параметрів каміна

За місцем розташування каміни бувають:

Пристінні. Конструкція такого каміна розташовується біля стіни, зазвичай має значні розміри, може повністю або частково виступати за контур стіни. Зводити цю модель можна у вже побудованому будинку. Відноситься до найпоширенішого виду камінів. Димохід повинен бути прилаштований до несучої, протипожежні стіни.

Кутові. Є одними з найкрасивіших і ефектних камінів. Розташовується така модель в кутку приміщення. Димар каміна проектують в одній з прилеглих стін. Побудувати камін не складніше інших видів, необхідно ретельно зробити попереднє проектування, аналіз фундаментів і несучих стін.

Вбудовані. Ця модель камінів повністю вбудовується в нішу стіни або в колону, займає мінімум простору. Раціонально зводити такі каміни ще на етапі будівництва будинку.

Окремо стоять. Модель острівних камінів у вигляді плоскої майданчики, що підноситься над рівнем поверхні підлоги.

Каміни своїми руками розташовують зазвичай у капітальної стіни будинку. Неприпустимо переохолодження вогнища. Не бажано розміщувати каміни на протязі, біля сходів або в коридорі, в кімнаті менше 20 кв. м. Поряд з вогнищем необхідно передбачити вільне місце для зони відпочинку. Перед проектуванням каміна потрібно проаналізувати несучу здатність перекриття і фундаменту. При проектуванні фундаменту каміна потрібно співвідносити розташування труби з балками і кроквами покрівельної конструкції.

Основа підлоги повинно бути виконано з пожароустойчивых матеріалів. Якщо будинок дерев’яний, потрібно провести ряд заходів щодо забезпечення безпеки. Розташовувати камін слід так, щоб від топки до елементів конструкції будови, меблів та інших легкозаймистих предметів і матеріалів відстань складало не менше 800 мм.

При розрахунку габаритів каміна всі елементи повинні співвідноситися з площею приміщення. Наприклад, площа порталу повинна становити близько 0,02 площі кімнати. Сильно великий камін може за рахунок протягів навіть охолодити приміщення, занадто малий — не може зігріти кімнату. Площа підлоги повинна бути дорівнює 0,7 площі камінного порталу, поперечний переріз димоходу повинно мати площу в межах 0,15 загальної площі порталу.

Глибина топливника оптимально дорівнює 1/3 від його висоти, якщо вона буде занадто глибокою, то ефективність каміна значно знизиться, а якщо вона буде дуже дрібною у приміщення може потрапити дим. Висота топливника розраховується з 3/5 від його ширини. Важливо, щоб у топки стінки були похилі, так як це дозволить краще відображати енергію і виводити дим.

Біля каміна повинен бути свій окремий димохід, вище, ніж пічний, і з великим об’ємом труби. Внутрішній перетин розраховують виходячи з площі порталу. Висоту порталу розраховують так: вимірюють глибину топки і отримані дані збільшують вдвічі. Площа порталу в ідеалі повинна дорівнювати 1/50 від площі кімнати, у якій буде розташований камін.

каміни своїми руками

Креслення і схеми каміна
До будівництва каміна самостійно можна скласти креслення в масштабі та в довільній формі. Схеми робляться в декількох ракурсах – вид збоку, вид зверху, вид прямо і в розрізі. Наявність креслень значно спрощує не тільки процес роботи, а і розрахунок необхідних будівельних та оздоблювальних матеріалів для зведення каміна. Ключові вузли і деталі, на які слід звернути увагу при складанні креслень каміна:

Розрахунок фундаменту і його зв’язки з існуючою конструкцією будинку
Схема отвору в перекритті і покрівельної конструкції
Розрахунок будівельних та оздоблювальних матеріалів
Розробка зовнішнього дизайну
Розрахунок тепловіддачі
Експлікація і зручність подальшої експлуатації
Безпека і пожежостійкість

Багато фахівці складають для себе порядовку, докладну схему, на якій виразно зазначено положення в кладці кожного цегли. При будівництві каміна вперше порядовку потрібно виконувати під керівництвом досвідченого пічника, так як при відсутності досвіду без його консультацій не обійтися.

Матеріали

Щоб побудувати камін з цегли потрібні наступні матеріали: червона цегла, глина, пісок, бутовий камінь, цемент, щебінь і т. д.

Червона цегла. Купується спеціальний пічної цегла дуже хорошої якості, без всяких вад, однорідної структури, яскравого кольору, правильної форми з прямими кутами і рівними поверхнями. Заздалегідь перевіряється кожен цегла, треба простукати по ньому молотком, при цьому він повинен видаватися чистий звук.

Якщо цегла пройшов недостатню виробничу температурну обробку, він буде мати більш світлий відтінок і неоднорідний злам по структурі.

Після простукування молотком неякісний цегла буде видавати глухий звук, що означає наявність неякісного випалу. Перепалений цегла має синьо-чорним або темно-сірим забарвленням. Удар молотком по ньому видасть високий звук. При наявності на поверхні цегли білих плям слід знати, що була порушена технологія просушування.

Зазвичай на один середній камін йде близько 250-300 штук (без урахування труби). Ефективний (пустотіла) і силікатна цегла для зведення каміна і димоходу не підходять. Для футеровки топливников камінів застосовують цегла підвищеної вогнестійкості або вогнетривка шамотна.

Глина, цемент, пісок. Підійде червона, за її відсутністю згодиться звичайна глина. Якщо планується застосовувати вогнетривку цеглу, то буде потрібно для його кладки вогнетривка глина. Глини потрібно від 0,5 м3 ( залежить від її жирності). Цемент підійде звичайний, портландцемент 200 або 300 марки. Максимальна потреба 100 кг (з фундаментними роботами). Пісок для розчину беруть фракції до 1,5 мм, максимально чистий. Потреба: 0,5 — 0,8 м3.

Інші матеріали. Потрібно щебінь фракцією до 6 см для пристрою фундаменту, близько 0,2 м3. Так само знадобиться димова заслінка (пічна засувка), решітка з колосниками, заготовки з арматури (15-20 шт., діаметром 10 мм, довжиною 700 мм), труба димова, та інші оздоблювальні та будівельні матеріали.

Попередня підготовка матеріалів для кладки каміна

Глину готують заздалегідь, замочують її невеликими шматками за кілька діб (чим більше, тим краще). Розмоклу глину фільтрують через металеву сітку 3-5 мм, після чого ретельно змішують з сухим просіяним піском і додають воду. Склад повинен бути, як густа сметана. Якщо глина тримає форму, не прилипає до рук і не розвалюється, отже, все в порядку.

Приготування розчину дуже відповідальна справа. Для виготовлення розчину беруть на 1 частину води 8 частин просіяного піску і 8 частин тонкої глини або 4 частини жирної глини. У розчин можна додати трохи цементу в співвідношенні пісок і цемент 1:8. Для приготування розчину готують суху суміш цементу і піску у зазначеній пропорції, в сухому вигляді ретельно перемішують. Після цього в неї додають глиняний склад і все перемішують. Одержаний розчин не можна використовувати для кладки топки.

Цегла попередньо замочують, занурюють у воду на кілька хвилин до тих пір, поки з нього не перестануть виділятися повітряні бульбашки. Сухий цегла не можна класти, це негативно вплине на міцність конструкції.

Інструменти для спорудження каміна

При будівництві каміна належить великий комплекс загальнобудівельних і підготовчих робіт, для яких потрібні такі інструменти:

лопата штикова
лопата совкова
ножівка і молоток
металеве корито або ящик з дощок для приготування розчину
відро
сито з чарунками 1х1 мм, просіяти цементу
сито з чарунками 2х2 мм, просівати пісок
мочальная кисть — для швів кладки всередині каміна
пічний молоток
кельма (кельма)
висок, контролювати вертикальність кладки
універсальний рівень, контролювати горизонтальність кладки
правило
косинець
для розшивки кладочних швів
рулетка, лінійка і олівець — для розмітки.

Будівництво фундаменту

Фундамент під камін роблять не пов’язаним з фундаментом будинку. Перев’язку фундаментів виконувати не можна, так як ці конструкції можуть мати різну осадку, що в подальшому призведе до утворення тріщин. Для зручності можна накреслити план каміна прямо на підлозі цоколя, а також на стіні на рівні розташування топки і труби.

Спочатку готують котлован на 10-15 см більше, ніж у плані і глибиною близько 50-60 см, для одного поверхового будинку і близько 70-90 см для двоповерхової будівлі. Якщо грунти не обсипаються і не затікають грунтовою водою фундамент можна зводити бутобетону або цегли. Дно котловану засипають шаром щебеню близько 15 см і ретельно трамбують.

Одним з найбільш популярних і дешевих підстав під камін є фундамент з бутобетону. Для будівництва фундаменту з бутобетону виготовляють опалубку, яку всередині обкладають руберойдом або обмазують бітумом, щоб рідина з бетону не йшла в пісок.

Підготовлену опалубку розміщують в котлован, укладають у неї шар великих каменів, а простір між ними заповнюють щебенем. Покладений шар рясно змащують розчином цементу (1 частина цементу марки 300 або 400 і 3 частини кварцового піску). Далі готують кашу з суміші піску і цементу, постійно додають воду до отримання необхідної консистенції (співвідношення цементу і води 1:1).

За один раз заливають 1 ряд бута, другий шар бажано укладати через день, і третій також. Верх фундаменту в кінці розрівнюють, загладжують, перевіряють за рівнем і закривають поліетиленовою плівкою. Через тиждень фундамент буде готовий до виробництва кладки.
Будівництво фундаменту
Кладка каміна (загальні правила)
Підготовка. Перед початком робіт по кладці згідно з кресленням цеглу розкладають насухо. Взагалі кладка каміна відрізняється від традиційного зведення стін тим, що спочатку викладають насухо наступний ряд. Цеглу притесывают і ретельно підганяють один до одного.

Процес кладки.

Початок кладки виробляють з кутових цегли, строго стежачи за рівнем. Потім викладають зовнішній ряд (периметр) і тільки в кінці, середину. Шви повинні бути повністю заповнені розчином, бути максимально тонкими. Повороти і звуження газового порогу і димоходу закруглюються. Перев’язка швів проводять в кожному ряду на половину цегли. Звіряйте кожен шар кладки з кресленнями, відзначаючи ряди олівцем або крейдою. Зовнішні стінки каміна і кладку футеровки вогнетривкою цеглою не перев’язують, так як із-за різних режимів температури цілісність камінної кладки порушиться.

Кладка кривих поверхонь каміна. Всі криволінійні поверхні димосборніка і склепінь викладають напуском цегли не більше 6 див. Отвір порталу каміна, як правило, перекривають цегляними перемичками різних типів (клинчатыми, склепінчастими, арочними). Всі ці перемички влаштовують по спеціальній опалубці-кліше (кружалу). Робота починають із закладання п’ят і далі по бажаного обрису камінного склепіння. Кружало треба підпирати тимчасовими дерев’яними підпорами. Після зведення опорних п’ят облаштовують на кружало замковий цегла, а потім кладку проводять з двох сторін одночасно.

Важливі моменти кладки каміна. В процесі кладки, внутрішні стінки димозбірника, каналів і топливника через кожні кілька рядів протирають мокрою ганчіркою для видалення зайвого розчину, який в процесі експлуатації може обсипатися. Обштукатурювати внутрішню поверхню каміна не можна, адже її гладкість — одне з головних умов якісної роботи каміна. Тому, цеглу укладають всередину топливника або каналу цілою, максимально рівною межею.

Димова труба
При проведенні кладки димохідної труби ретельно перевіряють схилом і рівнем вертикальність конструкції. При виході труби на дах будинку застосовують вже традиційний цементний розчин (склад цементу до піску 1:3). У димової труби зовнішній отвір має бути обов’язково сховати від опадів. Варіантів захисту існує багато.

Місце проходу труби через покрівельну конструкцію додатково забезпечується від протікань і пожеж. Для закладення фінішного покриття покрівлі в кладці труби над дахом влаштовують напуск, а для забезпечення вогнезахисту перекриттів і покрівлі.

Установка металевих елементів і зовнішня обробка каміна

Всі металеві конструкції і елементи (колосникові решітки, дверцята) потрібно встановлювати з урахуванням можливого теплового розширення, тобто з проміжком в кілька міліметрів. В іншому випадку може деформуватися або зруйнується кладка каміна. Взагалі бажано застосовувати при облаштуванні каміна як можна менше різних металевих деталей.

Сьогодні більше уваги приділяється декоративному оформленню та обробці каміна, в тому числі наявності камінних аксесуарів. Камінні приналежності й обробку вибирають з урахуванням за оформлення самого каміна і всього приміщення в цілому.

Класична облицювання каміна зазвичай виконується мармуром і декорується колонами. Можна внести до облицювання помпезні елементи, прикрасити його барельєфами.

На Русі й у Європі каміни і печі облицьовували спеціальними кахлями і кахлем. Сьогодні мода на такий вид обробки повертається і стає популярним навіть у самому елегантному і престижному інтер’єрі.

Домашні, затишні каміни в дачних будиночках прийняло облицьовувати натуральним каменем, залишати з видимою частиною цегельної кладки, доповнювати деревом, склом і металом. Головне пов’язати фінішну обробку каміна з дизайном житлового простору, адже він буде займати в ньому важливу роль.

Добавить комментарий